Mistrzostwa Wielkopolski w Ujeżdżeniu oraz Finał Pucharu Leszno 2019

Mistrzostwa Wielkopolski w Ujeżdżeniu oraz Finał Pucharu Leszno 2019

W dniach 21 i 22 września JKS Przybyszewo po raz kolejny gościło dresażystów w ramach Mistrzostw Wielkopolski oraz Finału Pucharu Wielkopolski w Ujeżdżeniu.

Ta piękna sportowa impreza z roku na rok nabiera coraz większego rozmachu dzięki pucharowym rozgrywkom organizowanym przez cały sezon. Tegoroczny cykl miał obejmować aż 8 eliminacji, jednakże ze względu na wirus EVA odbyć się mogło jedynie pięć pierwszych. Mimo to zawodnicy nie opuścili gardy i z wielką determinacją przystąpili do finałowego barażu w pięciu kategoriach.

Konkursy sobotnie ustaliły ostateczną kolejność w rankingach pucharowych.

W grupie Młodzików wygrała zdecydowanie Jola Kóska (tegoroczna brązowa medalistka MP) przed Zuzią Przybylską i Wiktorią Matuszak.

W Juniorach na Kucach miejsce pierwsze przypadło Julii Antkowiak, miejsce drugie – z niewielką stratą – zajęła Ola Krawczyńska, a na miejscu trzecim uplasowała się Dominika Siudzińska.

W kategorii Juniorzy na Dużych Koniach niespodzianki nie było. Wygrała nasza podwójna złota medalistka (OOM i MP Dzieci), zaledwie 12-letnia, bezkonkurencyjna Taja Zoll. Miejsce drugie zajęła dobrze spisująca się Alicja Michalska, a trzecie – Antonina Roemer.

Alicja Michalska na drugim koniu wygrała kategorię Open, miejsce drugie zajęła Katarzyna Wosik, a miejsce trzecie – Celina Urbanowicz.

W Seniorach zasłużenie wygrała ranking startująca aktywnie przez cały sezon i z bardzo dobrymi wynikami Anna Śledzik, a tuż za nią uplasowała się Katarzyna Sołtysiak. Miejsce trzecie zajęła Ewa Niestrawska.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się wieczorem, razem z doroczną wielkopolską konferencją ujeżdżeniową. Oprócz nagród pucharowych wręczone zostały w tym roku również cztery Nagrody Specjalne! Uhonorowano najstarszego konia rywalizującego w Finale, którym okazał się kuc Royal z rocznika 1998. Na Royalu punkty zdobywały dwie młodziutkie amazonki:  Jola Kóska i Wiktoria Matuszak. Royal za swoje zasługi otrzymał specjalistyczną paszę od Pro Linen, zabiegi magnetoterapeutyczne od firmy Biomag oraz wizytę stomatologiczną doktora Michała Stachowiaka z Morbus Vet. Wspomniana wyżej Wiktoria Matuszak okazała się najmłodszą zawodniczką Finału, otrzymując nagrodę firmy Piękny Konik, i jednocześnie zebrała najwięcej głosów internautów – ponad 400! Sporo emocji towarzyszyło nagrodzie za najlepszy wynik łączny. Ostatecznie Puchar ufundowany przez Przewodniczącą Komisji Ujeżdżenia WZJ trafił w ręce Jolanty Kóski za jej 241,775%. Uhonorowano  także Taję Zoll, która zdobyła najwięcej punktów procentowych w konkursach klasycznych – aż 237,176%. Obie zawodniczki otrzymały ekskluzywne bryczesy konkursowe ufundowane przez znaną markę Design By Dalia Lehmann. Wszyscy zresztą laureaci obdarowani zostali nagrodami rzeczowymi o znacznej wartości, a to dzięki Sponsorom Pucharu, których życzliwości i wsparcia nie sposób przecenić! Puchar Wielkopolski czuje się zaszczycony Waszą szczodrością: Biomag, Pro Linen, Trok,  Design By Dalia Lehmann, Piękny Konik, Morbus Vet i oczywiście WZJ – cieszymy się, że jesteście z nami! Dnia następnego odbyła się ponadto Parada Zwycięzców Pucharu – na koniach ubranych w piękne derki honorowe ufundowane przez firmę Trok z Mosiny.

Niedziela była jednak dniem przede wszystkim medalowym, przeznaczonym na Finały Mistrzostw Wielkopolski.

W Młodzikach na podium stanęły: Jolanta Kóska (złoto), Wiktoria Matuszak (srebro) i Zuzanna Przybylska (brąz).

W Juniorach na Kucach zwyciężyła Julia Antkowiak przed Aleksandrą Krawczyńską.

W kategorii Juniorów na Dużych Koniach wygrała znów Taja Zoll, medal srebrny zdobyła Alicja Michalska, a medal brązowy – Zuzanna Augustyniak.

W kategoriach Open i Senior o miejscach na podium decydowały programy dowolne z muzyką, wszystkie nader doskonale przygotowane przez zawodniczki pod względem aranżacji. Ostatecznie w grupie Open zwyciężyła Alicja Michalska, miejsce drugie zajęła Natalia Głębowska, a miejsce trzecie wraz z  brązowym medalem – Katarzyna Wosik.

W kategorii seniorskiej Mistrzynią Wielkopolski została Katarzyna Sołtysiak, medal srebrny otrzymała Anna Śledzik, a medal brązowy – Natalia Głębowska.

Najbardziej efektywną trenerką okazała się p. Marta Wiśniewska, której podopieczne zdobyły największą ilość tytułów.

Wszystkim laureatkom gratulujemy i jednocześnie składamy serdeczne podziękowania komisji sędziowskiej pod wodzą p. Izabeli Bek-Kaczkowskiej oraz wszystkim, których praca przyczyniła się do sprawnej organizacji tych wspaniałych zawodów!

                                                                                                                                                                                                                                        L. Jachimowicz